Novinky

Bezpečnost práce v chemickém průmyslu: Jak se vyhnout otravě či poleptání?

Chemický průmysl je jedno z odvětví, kde hrozí největší škody na zdraví i majetku. Konkrétní opatření pro bezpečnost práce se liší od typu činností i konkrétních pracovišť. Existují ale obecné zásady, které je třeba dodržovat všude. V čem se ostražitost vyplatí? 

 

 
Jak se před chemickými látkami chránit závisí především na typu škodlivin a způsobu, kterým se dostávají do organismu. Může to být vdechováním, požitím nebo kontaktem s kůží. Na všechny tyto způsoby je třeba se při bezpečnosti práce a prevenci zaměřit. 
 

Ochranná a organizační opatření 

V chemickém průmyslu je důležité zavést rozsáhlá ochranná opatření týkajících se samotného pracovního procesu, pravidelných technických kontrol i soustavného měření případných škodlivin v ovzduší. 
 
Zaměstnavatel by měl také zajistit kontrolu pracovního oděvu, který by se měl vždy po použití vyčistit. Musí být zajištěna i jeho pravidelná výměna. Škodlivá látka se z něj totiž může vstřebat do těla nejen kůží, ale i zprostředkovaně trávícím ústrojím, kam je možné ji zanést rukou, která se oděvu dotýkala. 
 

Nejlepší bariéra pro tělo proti chemii 

Pokud technická opatření při práci se škodlivinami k ochraně pracovníků nestačí, je nutné je vybavit osobními ochrannými pomůckami. Jedná se hlavně o zajištění bezpečnosti pro oči, hlavu, dýchací ústrojí a ochranu kůže proti vstřebávání chemikálií či poleptání a to na celém těle pomocí pracovních rukavic a dlouhých oděvů. 
 

Bezpečný nádech a výdech 

Následkem vdechování nebezpečných látek, nejčastěji třeba formaldehydu, chlóru, bromu či oxidu uhelnatého, dochází k poškození organismu nebo otravě. K ochraně dýchacího ústrojí slouží filtrační přístroje, polomasky či celo-obličejové masky s dýchacími ventily, které zajišťují nejvyšší bezpečnost práce proti nebezpečným výparům. 
 
 
Využít je možné i filtry či respirátory, které ale nekryjí oči. Některé z nich jsou však speciálně navrženy tak, aby šly dobře dohromady s ochrannými brýlemi. Pozor na používání filtračních přístrojů s prošlou záruční dobou, nebo u opakovaného použití respirátorů, které při delším užívání nemusí spolehlivě chránit. 
 

Hygienická opatření pro místo i pracovníky 

Na pracovišti je nutné zabezpečit základní hygienická opatření jako je pravidelné čistění podlahy a také všech stěn a povrchů. Tam, kde se operuje s nebezpečnými látkami, které lze vstřebat kůží či požitím, je také důležité vyhradit speciální místo pro občerstvovací pauzy zaměstnanců. Kouření, pití a jídlo na pracovišti, kde hrozí riziko kontaminace, musí být zakázáno viditelným značením. Důležitá je i dodržování osobní hygieny, zejména čistoty rukou. 
 

Materiály – kryté a v suchu 

K bezpečnosti práce přispívá především vhodné skladování látek, se kterými se nakládá. Je nutné používat těsně uzavřené kontejnery, obaly a zařízení. Vše musí být čitelně a jasně označeno, aby nedošlo k záměně. Nebezpečí představuje také špatně udržovaná elektroinstalace. Všechny vypínače, zásuvky i obaly materiálů musí být chráněné zejména proti vlhkosti. 
 
K úrazům nejčastěji vede porušování bezpečnosti práce, a to jak ze strany zaměstnanců, tak jejich zaměstnavatelů. Povinností zaměstnavatele je seznámit své pracovníky se všemi hrozbami spojenými s výkonem práce a minimalizovat rizika všemi dostupnými prostředky. Bezpečnost práce je podmíněna správným nakládáním s chemickými látkami, správnými ochrannými pomůckami, ale i ostražitostí při doprovodných činnostech.
Kvalitní základ pro práci - oblečení a doplňky

Psychickou pohodu a návazně na ní i dobrou výkonnost ovlivňuje řada faktorů. Pracovní prostředí, kolektiv, ale i pocit osobního komfortu. Při práci v terénu, v chladnějším prostředí, ale i při fyzicky namáhavé práci je velmi důležitým bodem kvalitní a pohodlné oblečení.

Kvalitní materiály

Rozhodující vliv na příjemný pocit je udržení správné tělesné teploty. Při oblékání myslete na vhodné a pohodlné oblečení ve všech úrovních. Kalhoty, pracovní trika, případně mikina nebo bunda musí být vybrány ze správných materiálů. Bavlna výborně odvádí pot od pokožky, zabrání nepříjemnému prochladnutí. Vzduch může volně proudit, odvádět pot a zároveň předchází rozvoji nepříjemného zápachu. Bavlna je často kombinovaná s elastickými vlákny nebo jinými funkčními materiály. Oblečení lépe sedí, lemy a pásky dobře fixují oblečení na místě.

 

Pevné obutí

Velmi důležitým prvkem jsou také boty. U pracovního oblečení vznikají mnohem vyšší nároky. Vyšší podrážka lépe izoluje od chladného povrchu. Může lépe bránit proražení podrážky ostrým předmětem a následnému poranění nohy. Pracovní boty musí pevně fixovat nohu, důležitý je pevný opatek, který nepůsobí otlaky a neuvolní nohu z obutí. U náročných profesí jsou důležité také zesílené špičky boty, které pak chrání nohy před úrazem na citlivém místě prstů. Boty bezpečně chrání nohy před poraněním i chladem, ale nejsou neprodyšně uzavřené. Speciálně uzpůsobený materiál odvádí pot. Zároveň však brání pronikání vlhkosti zvenčí.

 

Nezapomínejte na doplňky

Při manipulaci s těžkými předměty nebo s předměty s hrubým povrchem vás bezpečně ochrání pracovní rukavice. Speciální materiál je zesílený na styčných plochách. Chrání jemnou pokožku rukou před poraněním i vznikem otlaků. Zároveň může doplňovat ochranu i před chladem nebo vlhkostí. Důležitou vlastností je také protiskluzová úprava, která vám pomůže bezpečně zachytit přenášené předměty. Při práci na zahradě, v dílně, ve výrobně, do každého provozu můžete vybírat rukavice uzpůsobené přesným požadavkům.

 

Oblečení do dílny i na zahradu

Pracovní oblečení nemá za úkol pouze ochránit vaše oblečení před znečištěním. Pevné materiály chrání před zraněním. Látky využívají vlákna odolná proti protržení, ale i vysokým teplotám. Speciálně uzpůsobené oblečení může využívat i vodě odolnou vrstvu. Natolik odolné materiály pak zajistí mnohonásobně vyšší odolnost při denním nošení. Pracovní oblečení se snadno udržuje, můžete jej prát i na vysoké teploty nebo sušit v sušičce.

Speciální střih oblečení zvýší i vaše pohodlí. Kalhoty, pracovní kombinéza nebo bunda využívá styl, který vás neomezí a umožní volný rozsah pohybu. Pevné zapínání dobře drží oblečení na místě, okraje nepůsobí otlaky ani neškrtí. Oblečení je často doplněné praktickými kapsami s klopou, pevným opaskem a možným pevným stažením okrajů nohavic i rukávů. Pracovní oděvy můžete dokonale uzpůsobit svým návykům. Investujte do svého pohodlí i bezpečí. V profesionálním obchodě se můžete na jediném místě vybavit pro práci venku i v dílně. 

6 tipů pro bezpečnou práci s řeznými nástroji. Vše od nožů až po pily
Ke vzniku bodných a řezných ran může dojít nejen během práce s ostrými pomůckami, ale i v důsledku jejich nevhodného skladování, přenášení, čištění či broušení. Při jakékoliv manipulaci s řeznými nástroji je proto nutné se plně soustředit, používat vhodné ochranné pomůcky a dodržovat veškerá bezpečnostní pravidla.
 
 
 
Nůžky, nože, sekáče, sekyry, pily a další ostré nástroje se používají nejen v průmyslu, ale i v zahradnictví, lesnictví, stavebnictví a nejrůznějších řemeslných výrobnách a dílnách. Ačkoliv má každý z těchto řezných nástrojů svoje specifika, platí pro ně několik společných bezpečnostních zásad.
 

1. Pro každou situaci zvolte vhodný pracovní nástroj

Základem pro bezpečnou práci je výběr takového řezného nástroje, který je vhodný nejen pro daný typ činnosti, ale i pro druh, velikost a mechanické vlastnosti řezaného materiálu. Ostří nástroje musí vždy být dobře nabroušené a nesmí vykazovat známky jakéhokoliv znečištění či poškození.
 

2. Nejlepší prevencí je stoprocentní soustředění 

Při práci s řeznými nástroji je vždy nutné absolutní soustředění a perfektní přehled nejen o pozici ruky či rukou, které ovládají pracovní pomůcky, ale i o poloze všech ostatních částí těla. Aby nedošlo k nechtěnému vyklouznutí ostrých nástrojů z ruky, je důležité držet je dostatečně pevně, ale zároveň na ně nevyvíjet příliš velkou sílu. Větší riziko vyklouznutí pracovního nástroje hrozí ve vlhkém prostředí, jako je například venkovní pracoviště za špatného počasí.
 

3. Bezpečnost je důležitá nejen během samotného řezání

Na bezpečnost je nutné myslet také při přepravě a přenášení ostrých nástrojů, při jejich vynášení na pracoviště ve výškách nebo vzájemném předávání mezi jednotlivými pracovníky. Důležité je i správné odkládání řezných nástrojů během přestávky nebo po skončení pracovní doby, kdy by měly být veškeré nebezpečné pomůcky skladovány tak, aby nebyly jejich ostré části volně přístupné.
 

4. Dbejte na spolehlivou ochranu rukou

Nejčastějším typem úrazu, ke kterému dochází při práci s řeznými nástroji, je zranění rukou. Ačkoliv se například při ručním posuvu materiálu na kotoučových a válcových pilách z bezpečnostních důvodů nesmějí používat rukavice, při práci s většinou řezných nástrojů je použití vhodných ochranných rukavic žádoucí.