Vážení zákazníci, vzhledem k náročné situaci ohledně vyřizování objednávek týkajících se respirátorů se může doba dodání oproti standardu prodloužit. Děkujeme za pochopení.

Jakou vybrat barvu pro pracovní oblečení? V hlavní roli bezpečnost

Pokud právě stojíte před volbou výběru vhodného pracovního oblečení na ven, možná si lámete hlavu nad tím, jakou vybrat barvu. Řídí se barva pracovního oblečení pro venkovní práce nějakými vyhláškami, nebo je to jen čistě otázka osobních preferencí? 
 
Při výběru pracovního oblečení je nejdůležitější typ povolání, kvůli kterému jej v první řadě pořizujete a funkční vlastnosti kombinéz, bund, kalhot, mikin i pracovních bot z hlediska osobního pohodlí a hlavně bezpečnosti. Právě bezpečnost je nejdůležitějším faktorem i při výběru barev oblečení u naprosté většiny venkovních pracovníků. Proč? 
 
 

Venkovní stavební profese

Pracovníci, kteří pracují na stavbách, výstavbě dálnic nebo parků se vyskytují v prostředí, kde se pohybují nejen lidé, ale i stroje, které mohou vážně ublížit. Z jejich pohledu je navíc snížená viditelnost, takže bezpečí práce zajišťují hlavně reflexní vesty, ale i další reflexní oděvy, jako jsou mikiny nebo bundy nejčastěji ve žluté, zelené nebo oranžové barvě. 
 

Nebezpečí číhá venku 

Nejen dělníci mohou přijít k úhoně. Všichni zaměstnanci pohybující se v blízkosti silničních nebo železničních vozidel nebo ti, kteří pracují při snížené viditelnosti na komunikacích, kolejištích i letištích musí být označeni reflexními prvky, aby ochránili sebe i ostatní. A to nejen podle logického uvažování, ale i podle platné legislativy o osobních ochranných pracovních prostředcích (OOPP). Pro tyto profese se tedy hodí výstražné vesty, svítivé barvy, jako jsou žlutá, zelená, oranžová, a reflexní prvky. 
 
Lidé, kteří pracují na sjezdovkách, jako jsou vlekaři a rolbaři, si zas oblíbili červenou barvu, která je výrazná, dobře viditelná v mlze a na první pohled kontrastuje s bílým sněhem. 
 

Splynout s přírodou… 

Lesnické profese, myslivci nebo třeba rybáři k barvám přistupují úplně z jiné strany. Čím méně jsou vidět, tím míň na sebe upoutají nežádoucí pozornost plachých zvířat. Dalším žádoucím faktorem je, že na tmavších přírodních barvách není tolik vidět špína. Protože se u lidí pracujících v přírodě předpokládá, že s ní přijdou do úzkého kontaktu, vybírá se oblečení v zelených, hnědých a khaki odstínech. To platí i pro zahradní práce.
 
Výjimkou jsou situace, kdy se bere do rukou křovinořez nebo motorová pila. V tomto případě je naopak žádoucí na sebe opět trochu upoutat pozornost výraznou barvou lesnické bundy nebo kombinézy, jako je třeba oranžová nebo světle zelená, aby nebyl vystaven nebezpečí žádný náhodný kolemjdoucí…
 

Šéf je jenom jeden 

Různá pracoviště mohou mít barvy oblečení spjaté s konkrétními vykonávanými funkcemi. Stavbyvedoucí má například určenou jinou barvu než řadový dělník a podle toho je v pracovních podmínkách rozeznán na první pohled. Takové označení pracovníků není povinné, ale je tak praktické a usnadňuje orientaci na pracovišti, proto se často používá. 
 

Vizitka řemeslníků 

Založili jste si firmu a řídíte svůj vlastní tým zedníků, pokrývačů nebo jiných řemeslníků z povolání? Pokud vaši zaměstnanci pracují venku a jsou tak všem na očích, barva oblečení může být vhodným prvkem, jak dodat vašim zaměstnancům jednotný vzhled. Barvu se pak vyplatí sladit s vaším logem a tím zvýšit úroveň vlastní prezentace firmy. 
 
Oblíbená je třeba modrá, červená nebo tmavě zelená a šedá barva. Ať už se jedná o barevně výrazné kalhoty, bundy nebo celé montérkové kolekce, zajistíte svým zaměstnancům nejen kvalitní pracovní oblečení z pevných a odolných materiálů, ale i reprezentativní vzhled. 
 
Šaty přece dělají člověka (a dobrý kšeft). Co myslíte vy? Vyplatí se barvám pracovních oděvů věnovat trochu pozornosti? 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.