Vážení zákazníci, vzhledem k náročné situaci ohledně vyřizování objednávek týkajících se respirátorů se může doba dodání oproti standardu prodloužit. Děkujeme za pochopení.

Neztraťte se při výběru pracovní obuvi

Stojíte před výběrem vhodné pracovní obuvi a nevíte, kde začít? Uchopte rozhodování za správný konec a seznamte se s nejdůležitějšími faktory pro správný výběr pracovní obuvi
 
Jinak bude při výběru pracovních bot postupovat sestřička v nemocnici, jinak svářeč. Odrazte se od typu své profese a zvažte i pohodlí, bezpečnost a osobní preference. Co byste neměli opomenout?

 
Není práce jako práce 

Při výběru vhodných bot je nejdůležitější vzít v potaz činnost, kvůli které v první řadě novou obuv sháníte. Jiné požadavky bude muset splňovat vybavení manuálního pracovníka s vysokými nároky na dodržení bezpečnosti práce, jinak se k výběru postaví zdravotnický personál, který bude vyhledávat především pohodlnost, a kvůli podmínkám ve zdravotnictví se bude pídit po bílé barvě. Už jste viděli doktora v černých sandálech? Což nás přivádí k dalšímu bodu… 
 

Vydejte se na průzkum aneb po stopách nařízení

Zjistěte si, jestli váš zaměstnavatel nemá na obuv na pracovišti specifické požadavky, které musí splňovat. Řada odvětví má například konkrétní nařízení ohledně bílé pracovní obuvi: jedná se o zmíněná zdravotnická zařízení nebo třeba laboratorní prostředí či potravinářský průmysl. Roli mohou hrát také bezpečnostní požadavky, jako je například speciální podrážka s odolností proti uklouznutí na různém typu povrchů nebo izolace proti teplu či chladu. Inspirovat se můžete i u kolegů. Zkušenost pracovníka z oboru je k nezaplacení. 
 

Na ven nebo dovnitř? 

Důležitým faktorem je určitě i to, jestli pracujete venku, nebo v krytém prostředí. Z venkovních podmínek vyplývají nároky na kvalitní materiál, který vás nezradí ani v mokru a chladu. Vyžaduje vaše profese pobyt venku i v zimě? Pak se vám budou hodit zimní pracovní boty, které jsou zateplené a vybavené speciálními vlastnostmi, aby odolaly větru, vodě nebo mrazu. 
 

Mezinárodní normy

Pracovní obuv se definuje na základě normy a třídy. Norma označuje typ obuvi z hlediska bezpečnostních prvků a třída její materiál. Ten bývá většinou u bot, které zvažujete pořídit, přehledně uveden. Na normu ale často narazíte v číselném označení. Víte, co které číslo znamená a jak vám může pomoci rozhodnout se správně? 
 

Jak se vyznat v označení norem pracovní obuvi? 

Všeobecné vlastnosti a zkušební metody stanovuje mezinárodní norma ČSN EN ISO, kterou upřesňují další normy uvedené u konkrétních typů pracovních bot. Dělá vám problém se v tom orientovat? Není to tak těžké, jak by se mohlo na první pohled zdát. Seznamte se s významem třech základních číselných označení a budete mít jasno. 
 

Bezpečnostní obuv 

Číslo 20345 označuje bezpečnostní obuv s ochrannou špičkou: boty poskytují vysokou ochranu před nárazem a stlačením. Jedná se o bezpečnou obuv, která je určena pro práci v náročných podmínkách, jako je stavba nebo ve výrobě. Jelikož je ve špičce zpevněna většinou ocelovou špicí a planžetou, eliminuje nebezpečí úrazu, případně bývá doplněna i reflexním páskem, díky kterému budete vidět i v horších světelných podmínkách. Můžete si vybrat mezi kotníkovou botou, která stabilně fixuje kotník nebo polobotkou. V létě nebo vytápěných prostorách možná uvítáte i sandále z prodyšných materiálů, které umožňují noze dýchat. 
 

Ochranná obuv 

Číslo 20346 značí ochrannou obuv, která je na rozdíl od pracovní obuvi vybavena ochrannou špičkou (nebo také tužinkou). Chrání nohy před tlakem a nárazy, ale v menší míře než bezpečnostní obuv.  
 

Pracovní obuv 

Je označena číslem 20347, které odkazuje k pracovní obuvi bez ochranné špičky. Výběr je zde opravdu široký. Poloholeňová nebo vysoká bota má pružnou gumovou podrážku, která nabízí ochranu proti olejům, pohonným hmotám a je antistatická. Zároveň je bota dostatečně vysoká, aby vás ochránila ve špatném počasí a dalším nebezpečím třeba v prostředí výrobní haly. Do chladu se vám bude hodit zateplená zimní pracovní obuv s voděodolnou úpravou. V mokrém prostředí, v zemědělství nebo při práci s chemikáliemi se zas určitě neobejdete bez kvalitních holínek
 
Pokud chcete mít jistotu, že kupujete správné boty splňující podmínky vašeho pracoviště a z hlediska bezpečnosti, vyplatí se označení normami sledovat. Pokud přísná kritéria výběru chybí, vystačíte si s popisem konkrétního zboží, který udává, kam je bota vhodná a jaké vlastnosti od ní můžete čekat. Základem je nenechat se odradit.  
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.