Vážení zákazníci, vzhledem k náročné situaci ohledně vyřizování objednávek týkajících se respirátorů se může doba dodání oproti standardu prodloužit. Děkujeme za pochopení.

Pitný režim

Kdy je zaměstnavatel povinen poskytovat pitný režim a ochranné nápoje?

Když v letních měsících udeří silná vedra, je dostatek tekutin aktuálním a diskutovaným tématem na pracovištích všeho druhu. Přesto mnozí z nás ještě tápou, za jakých okolností a jaké povinnosti ukládá zákon zaměstnavatelům v souvislosti s touto problematikou.
Vzpomeňte si na poslední horký den, který jste v práci zažili. Pamatujete si, jestli jste dostali ochranný nápoj? Jestli váš nadřízený učinil nějaká opatření? 
 

Zaměstnavatel má povinnost zajistit zaměstnancům pitný režim

Pitný režim na pracovišti je zaměstnavatel povinen zajistit prostřednictvím neomezeného přístupu ke kohoutku s pitnou vodou. Nařizuje mu to zákoník práce, který zaměstnavatele zavazuje, že svým zaměstnancům poskytne bezpečné pracovní prostředí. Dále také zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, který říká, že pracoviště musí být neustále zásobováno vodou. 
 
Povinnost zajištění pitného režimu se netýká pouze žízně nebo prevence před kolapsem organismu. V případě, že by se na pracovišti někdo zranil, voda může sehrát významnou roli při poskytování první pomoci. Konečným důvodem je hygiena.
 

Jak je to s poskytováním ochranných nápojů: Co (ne)mohou obsahovat?

Účelem ochranných nápojů je obrana konzumenta před nežádoucími účinky nadměrného tepla či zimy na pracovišti. V zákonech se užívá termín nevyhovující makroklimatické podmínky. 
 
Ochranné nápoje na pracovišti musí splňovat několik kritérií, aby je zaměstnavatel vůbec mohl podávat. Je třeba, aby byly zdravotně nezávadné a neobsahovaly více než 6,5 % hmotnosti cukru. Zároveň nesmí obsahovat více jak 1 % hmotnosti alkoholu – v případě mladistvých zaměstnanců v nápojích nesmí být žádný alkohol. Mohou však obsahovat látky povzbuzující odolnost organismu.
 
 
Pokud pracujete v prostředí, které je zatíženo nadměrným teplem, zaměstnavatel je povinen vám poskytnout takový ochranný nápoj, který odpovídá minimálně 70 % ztrát tekutin a minerálních látek za dobu osmihodinové směny. Jestli v práci bojujete s chladem, máte nárok na jeden teplý ochranný nápoj v minimálním množství půl litru za stejně dlouhou směnu.
 

Při jakých teplotách máte nárok na ochranný nápoj? Záleží na profesi

Jste dělník pracující v těžkém průmyslu? Je vaším zaměstnáním ocelář, svářeč, sklář či třeba soustružník? Pokud patříte k nim, získáváte nárok na ochranný nápoj při dosažení teploty vzduchu 26 °C a více. 
 
Nápoj si můžete nárokovat i v případě, že pracujete v interiéru, kde se z technologického důvodu musí teplota vzduchu udržovat pod hodnotou 4 °C. A stejné je to i u venkovního prostředí, u kterého se pracuje v téže teplotě. Nárok platí i v opačném případě, kdy je vaše profese spojena s prací pod trvalou tepelnou zátěží.
 
Lidem, kteří pracují jenom nebo převážně v sedě (řidiči, úředníci atd.), se jako ochranný nápoj doporučuje podávat přírodní minerální či slabě mineralizovaná pramenitá voda. Doporučuje se to i těm, kteří pracují ve stoje a kvůli práci se občas předklánějí nebo klečí (mechanici, stavaři, zdravotní sestry apod.). Jestli pracujete ve stoje, ale předklánět ani klečet nemusíte, měl byste dostat přírodní minerální vodu středně mineralizovanou. 
 

Zaměstnavateli hrozí za nedodržení této povinnosti vysoká sankce

Jestliže vám nadřízený odmítá ochranný nápoj poskytnout, svých práv se můžete domáhat na městské či krajské hygienické stanici nebo přímo na inspektorátu práce. Může být sankciován pokutou ve výši až 2 milionů korun. Pracujete v rizikovém prostředí a musíte se bránit i před jiným nebezpečím, než je to klimatické? Podívejte se na náš e-shop, kde najdete ochranné pracovní oděvy a další ochranné pomůcky.
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.