Vážení zákazníci, vzhledem k náročné situaci ohledně vyřizování objednávek týkajících se respirátorů se může doba dodání oproti standardu prodloužit. Děkujeme za pochopení.

O VAŠE BEZPEČÍ NA SILNICÍCH SE POSTARÁ REFLEXNÍ OBLEČENÍ. PŘEDSTAVÍME VÁM JEHO VÝHODY

 

Od 20. února 2016 vešla v platnost novela zákona o silničním provozu, která chodcům ustanovuje povinnost nosit reflexní prvky, pokud se při špatném počasí pohybují mimo obec po krajnici silnice nebo na místech, kde není veřejné osvětlení. Kromě chodců by však reflexní oblečení a prvky měli používat i cyklisté nebo zaměstnanci. Víte, proč vám může reflexní oděv zachránit život?

Na silnicích platí základní pravidlo: vidět a být viděn. Neplatí to jen pro chodce nebo cyklisty, ale také třeba pro silničáře, pro které je práce na vozovce denním chlebem. Ani tím však výčet osob, které by měly používat reflexní prvky, nekončí. Spolehlivým pomocníkem jsou tyto materiály také na stavbách nebo při záchranných akcích. Díky unikátnímu složení budete dobře vidět až na 200 metrů.

Proč reflexní materiály odrážejí světlo?

Reflexní nebo retro reflexní materiály tvoří drobounké částice, které dokáží odrážet dopadající světlo. Díky vysoké odrazové schopnosti je možné jej vidět až na vzdálenost 200 metrů. Jedná se o 3× větší vzdálenost, než ze které můžete vidět bílé oblečení. Tato vzdálenost je dále desetinásobně větší, než ze které je viditelná černá nebo modrá barva.

Setkat se můžete také s pojmem fluorescenční materiály. Ty jsou díky svým výrazným barvám (oranžová, žlutá, zelená – barvy zvýrazňovacích popisovačů) dobře vidět za denního světla a za soumraku, ale v noci vidět nejsou. Proto je vhodné, aby byly doplněny o reflexní prvek třeba v podobě nášivky.

Uvidí vás řidič v noci?

Pokud jdete v noci po neosvětlené silnici v tmavém oblečení (modrá nebo černá barva), uvidí vás řidič teprve ze vzdálenosti 18 metrů, to znamená, že u vás musí být velmi blízko. V případě, že si oblečete červenou barvu, vaše viditelnost se zvyšuje, ale jen o 6 metrů. Řidič vás tedy zaznamená na vzdálenost 24 metrů, žlutá barva je viditelná z 37 metrů, v bílé barvě budete vidět z dálky 55 metrů. Pokud se však rozhodnete pro reflexní oděv nebo alespoň prvek, zaregistruje vás řidič již ze vzdálenosti 200 metrů, která mu poskytne dostatečnou dobu na správnou reakci.

Jestliže řidič v autě pojede rychlostí 50 km/h, urazí 14 metrů za 1 sekundu. Další sekundu potřebuje na to, aby správně zareagoval, za dvě sekundy tedy urazí 28 metrů. V případě, že by jel rychlostí 80 km/h, dojde ke správnému vyhodnocení situace za 44 metrů, což je téměř třikrát více, než z jaké vzdálenosti vidí chodce v černém oblečení.

Jak správně nosit reflexní prvky

Reflexní prvky na oblečení musí být dobře vidět. Neměla by je schovávat taška nebo dlouhé vlasy. Je nutné, aby byly vidět vždy směrem do vozovky. Ideální je pokud budete mít reflexní proužek na spodní části rukávu a na spodní části nohavice, tedy kolem kotníku. Prvky by měly být vždy umístěny směrem do vozovky.

Dobře viditelní budete nejen v případě, že si oblečete reflexní vestu, stačí nosit třeba reflexní zaklapávací pásek. Ten můžete mít neustále v tašce nebo kapse, protože nezabere příliš mnoho místa. Nasadit si ho můžete až za takového počasí, kdybyste nemuseli být dobře vidět (mlha, déšť, chumelenice).

Reflexní sprej na oblečení

Novinkou v oblasti reflexních prvků je reflexní sprej, který stačí aplikovat na oblečení. Za běžných světelných podmínek je neviditelný. Jakmile dojde k jejich zhoršení, řidič vás jistojistě uvidí. Sprej je pratelný, takže jde z oblečení snadno vyprat. Na trhu jsou k dostání 3 typy sprejů: na oděv, na pevné části (kočárek, kolo) a na srst čtyřnohých mazlíčků. Díky šablonám si navíc můžete nastříkat na povrch motiv podle vašeho přání.

Nezapomeňte na pravidlo: vidět a být viděn. Díky reflexnímu oblečení a reflexním prvkům na oblečení budete na špatně osvětlených komunikacích dobře viditelní až na dálku 200 metrů, která vám může zachránit život.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.