Víte, kdy máte nárok na získání pracovního oděvu od zaměstnavatele?

Pokud nepracujete v kanceláři, pak patrně patříte k těm, kteří potřebují nějaký ten pracovní oděv. Bez něj svou práci ani nemůžete vykonávat, především z bezpečnostních důvodů. Jen jej hlavně neplaťte z vlastní kapsy, když nemusíte. A jestli jste to už z nevědomosti udělali, měli byste o tom alespoň vědět. Takže… kdy má zaměstnavatel právo strhnout vám cenu oděvu z výplaty a kdy musí platit on?
 
Takzvané fasování pracovního náčiní – včetně oděvu – je sice časté, ale není pravidlem. Vzniká už při nástupu do pracovního poměru, nebo až po uplynutí zkušební doby. Jak to vlastně je?
 

Mít či nemít (nárok)

Pracovní oděv je součástí osobních ochranných pomůcek a prostředků mající za cíl chránit zaměstnance před riziky, která hrozí s výkonem daného povolání. Do toho spadají například i dezinfekční a mycí prostředky.
 
Každopádně zákon mluví jasně. A co si budeme nalhávat, ne vždy musí nutně říkat to samé, co zaměstnavatel. A možná je to zrovna ten váš, který se mýlí… nebo je prostě jenom neochotný.
 
Podle zákona nezáleží na tom, v jakém typu pracovního poměru se nacházíte. Je jedno, jestli pracujete na hlavní pracovní poměr, vedlejší nebo na některou z dohod mimo tento poměr (DPP, DPČ). Vždy, když není možné rizika spojená s výkonem práce odstranit nebo jim alespoň výrazně zamezit, zaměstnavatel je povinen poskytnout pracovní oděv i veškeré další pomůcky, které vám zajistí patřičné bezpečí.
 

Musím čekat, až uplyne zkušebka?

Ne. Nic takového zákon nestanovuje. Pro zaměstnavatele pracovní oděv představuje jistou investici, která se mu ovšem nemusí vrátit — pokud zaměstnanec skončí ještě dříve, než uplyne zkušební lhůta. A tak je do jisté míry snad i pochopitelné, že se někteří podnikatelé do těchto investic zpočátku příliš nehrnou.
 
Nicméně nehraje žádnou roli, jestli v dané firmě zůstanete pracovat do konce života, nebo jen jediný den. Vaše bezpečí má být na prvním místě, a proto vám ho zaměstnavatel musí poskytnout už v den nástupu.
 

Co dělat, když to zaměstnavatel odmítá?

Ufff. I to se bohužel stává. A možnosti jsou vlastně jenom dvě.
 
Buď se mu pokusíte (slušně) vysvětlit, že na pracovní oděv opravdu máte nárok a případně ho odkážete na zákonnou směrnici pracovní oděv. Nebo máte smlouvu chytřejší, než je váš šéf, a odkážete ho na odstavec s pracovním oděvem ve smlouvě. A jestli tam takovou zmínku nemáte, zbývá už jenom jediné…
 

Vykašlat se na to

Tím nemáme na mysli, abyste svého nadřízeného poslali někam a rebelsky odkráčeli pryč. 
 
Hodně lidem chybí v oblasti práce základní právní vzdělání, a proto nevědí, že podle zákonného ustanovení v § 135 odst. 2 zákoníku práce jste jako zaměstnanec oprávněn odmítnout výkon práce — v případě, že bezprostředním a závažným způsobem ohrožuje váš život či zdraví, nebo některého z vašich kolegů. Takové odmítnutí pak není považováno za nesplnění povinnosti zaměstnance.
 
V otázkách bezpečnosti práce vám mohou pomoct také odbory.
 

Dbejte na svou bezpečnost

Zdraví máme jenom jedno. Nepodceňujte možná rizika z výkonu vašeho povolání, ať už se zdají jakkoliv banální či nepravděpodobná. Trvejte na kvalitním pracovním oděvu, ať už vám jej (ne)platí kdokoliv.
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.